Hamileyken Tırnak Bakımınızı Doğru Yapın

Hamileyken Tırnak Bakımınızı Doğru Yapın

Hamilelik döneminde kadınların hormonlarında meydana gelen değişiklikler birçok şeyi etkilediği gibi tırnaklarınızı da etkiler. Bu dönemde tırnaklarınız çok daha hızlı uzar ve bunu çok rahat gözlemlersiniz. Bunun yanı sıra ciddi incelmeler ve buna bağlı olarak tırnaklarınızda kırılmalar meydana gelir. Ama bu durum hamilelikten sonra eski haline dönecektir. Tırnaklarınızın incelip kırılmasını istemiyorsanız bu dönemde dengeli beslenmeye özen gösterin. Tahıllar ile beslenerek sütünüzün fazla olmasını sağlarken kendiniz için de bebeğiniz için de faydalı adımlar atmaya özen gösterin. Normalde tırnaklarınızın daha güzel görünmesi ve beslenmesi için uygulamış olduğunuz tırnak cilalarını bu dönemde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Hassas olan tırnaklarınızı bu cilalar çok daha kötü yapabilir.

Temizliğe Daha Fazla Önem Verin

Bu dönemde tırnak yeme alışkanlığınız varsa kesinlikle vazgeçmelisiniz. Tırnaklarınızı her zaman temiz tutmaya özen gösterin. Ve yatmadan önce mümkünse ellerinize bakım kremleri sürün özellikle de bunu tırnak dibindeki etlerinize uygulayın. Evinizde bulaşık yıkamak durumunda kaldığınızda zaten hassas olan tırnaklarınızı korumak için eldiven kullanmanız çok yerinde olacaktır. Hem tırnaklarınız zarar görmeyecek hem de elleriniz tahriş olmaktan korunacaktır. Tırnak yapınız bu dönemde inceldiği için uzatmamaya dikkat edin. Tırnaklarınız kısa olursa kırılma durumu da yaşamazsınız. Tırnak bakımı olarak bilinen manikür pedikür yaptırmak istiyorsanız normal hayatta gittiğiniz kuaförlere gitmek yerine bunu evinizde kendiniz yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü dışarda enfeksiyon kapma durumunuz bu dönemde çok daha fazla olabilir.

Kimyasal Ürünlerden Uzak Durun

Sonrasında sorun yaşamak istemiyorsanız tırnaklarınızın bakımını kendiniz yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Hamileyken kimyasal ürünleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Normal hayatta belki çok sık oje kullanan biriydiniz ama hamilelik sürecinde buna ara vermelisiniz. Bu dönemde tırnaklarda çok sık rastlanan bir durum da mantardır. Tırnaklarınızın biçimsiz ve kalın görünmesine neden olur ve uzun süre geçmez. Bunun için önceden önlem almalı ve tanımadıklarınızla çok fazla el teması kurmamaya dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınızda mikrop birikmesini istemiyorsanız kesinlikle uzatmamalısınız. Bu dönemde ellerinizi yıkadıkça tırnaklarınız uzayacaktır kısa tutmaya dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde yaşadığınız bu gibi sorunların geçici olduğunu bilmeli ve sonrasında tırnaklarınızı istediğiniz gibi kullanacağınızı düşünmelisiniz. Sadece bu dokuz aylık süreçte hem kendiniz hem de bebeğiniz için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir