Kış Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekir

 Kış Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekir

Hamilelik sürecinin çok zor olmasının yanında bir o kadar da keyifli ve heyecanlı bir bekleyiş olduğu kadınlar tarafından bilinmektedir. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca dikkat etmelerinin yanı sıra özellikle de kış aylarında çok daha fazla dikkat etmelidir. Havaların giderek soğumaya başladığı kış aylarına yaklaştıkça hamileler hasta olmamak için ayrı bir özen göstermelidirler. Çünkü hamilelik döneminde enfeksiyon kapma riski çok daha fazla olmaktadır. Bu dönemde sadece kendinizi değil bebeğinizin de sağlığını düşünmeniz gerektiği için normal şartlar ile olduğundan çok daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların yanı sıra kış aylarında hasta olma oranları çok daha fazla olduğu için ve hamilelikte kadınların bünyesi daha zayıf ve daha hassas olduğu için bu dönemde özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Hamilelik Sürecinde Hasta Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik süresince zor günler geçiren kadınlar her türlü hastalıklara da normal günlerden çok daha fazla açık duruma gelmektedirler. Vücut dirençleri bir hayli zayıf olabilmekte ve hastalıklara çok daha açık hale gelmektedirler. Bebeklerinin sağlığını da düşünerek bu dönemde kalın giyinmeyi ihmal etmemeli hasta olmamak için önceden önlem almalılar. Dışarı çıktıklarında kalın giyinmeli, üşütmemeye dikkat etmeliler. Bunun yanında evlerinde de özellikle ayaklarını sıcak tutmalı beslenmelerine dikkat etmeli ve vücut dirençlerini arttırmaya çalışmalıdırlar. Yaz aylarında hamilelik süreci çok daha kolay atlatılabilmektedir. Çünkü havalar hasta olmaya müsait değildir ve rahat davranılabilir. Ama kış aylarında havaların soğuması, mikropların artması, hastalıkların baş göstermesi çok daha kolay olacaktır. Ayrıca kış aylarında kar yağışlarının olması ve dışarıya çıktıklarında buzlanma nedeniyle düşme kazaları da çok sık görülmektedir.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Hamile kadınların bu gibi durumlara da çok dikkat etmeleri ve hem kendilerini hem de bebeklerinin sağlığını korumaya özen göstermeleri gerekmektedir. Evlerinde faydalı bitki çayları içebilirler, bol bol meyve tüketebilirler, sebze yemekleri ile de vücut dirençlerini arttırarak bünyelerini hasta olmaya karşı sağlamlaştırabilirler. Normal hayatta kış aylarında hastalıklar çok fazla artış göstermektedir. Hamile kadınlar için bu risk çok daha fazla olmaktadır. Çünkü bu dönemde bünye daha fazla zayıflamaktadır. Anne adayları özellikle kış aylarında kendilerine çok daha fazla dikkat etmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir