Bebeğe İsim Seçmenin Pratik Aşamaları

Bebeğe İsim Seçmenin Pratik Aşamaları

Hamilelik süreci boyunca belki de en fazla konuşulan konulardan biri de bebeğe koyulacak isimdir. Cinsiyetinin belli olduğu zamandan itibaren anne ve baba adayları isim araştırmasına başlarlar. Bebeklerine koyacakları ismin hem anlamlı olmasını hem de kulağa hoş gelmesini istediklerinden dolayı birçok seçenek arasında birinde karar vermekte zorlanabilirler. Bu isim konusunda anne ve babanın ortak kararı olması ve iki tarafın da istediği bir isim olması önemli bir husustur. Bunun için her konuda bizlere yardımcı olan internet yine yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden birçok seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Hem de anlamları ile detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Çevrenizden de bu dönemde birçok isim önerileri gelecektir bunlara da kulak kapatmayın ve kenarda tutun ama son seçimin sizin olduğunu unutmayın.

İsim ve Soy İsim Uyumuna Bakın

Bebeğinize isim seçmek gerçekten zordur. Çünkü ömrü boyunca o isim ile yaşayacaktır. Örneğin isim ararken ortak beğendiğiniz isimleri yüksek sesle söyleyin kulağa hoş geliyor mu ona bakın. Soy isminiz ile söylediğinizdeki uyumuna bakın. Uzun soy ismi olanlar kısa bir isim kısa soy ismi olanlar uzun bir isim düşünebilirler. Çocuklar arasında dalga konusu olabilecek isimlerden kesinlikle kaçınmanızda yarar var. Çok sık kullanılan isimlerden uzak durmalısınız. Çok fazla duyulmayan isimler ile ileride çocuğunuz kendini okulunda bile özel hissedecektir. Birçok insanda annesinin babasının ya da büyük anne ve büyük babanın adını devam ettirmek gibi bir baskı oluşturulabilir. Eski ve istemediğiniz ismi sırf büyükler istiyor diye çocuğunuza koymayın. İsim konusunda her zaman son söz anne ve babanı olmalıdır. Bu çok özel bir an ve özel bir paylaşımdır.

Gelen İsim Tekliflerini Değerlendirin

Başkalarının fikirlerini de elbette ki önemseyin ve gerekirse bir isim havuzu oluşturun. Ama birileri istiyor diye çocuğunuza istemediğini bir ismi koymak gibi bir hataya düşmeyin. İlerisini düşünerek yan yana isim ve soy ismi yazıldığında nasıl duruyor diye bakabilirsiniz sürekli sesli bir şekilde söyleyerek size ve eşinize ne hissettirdiğine bakabilirsiniz. Önünüzde uzun bir zaman dilimi var bu konuda acele etmeyin ve her teklifi değerlendirin. En sonunda çocuğunuza en güzel ismi koyacağınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir