Yeni Doğan Bebeğin Yıkanma Şekli

Yeni Doğan Bebeğin Yıkanma Şekli

Hamilelik sürecinde anneleri düşündüren konulardan biri de bebeğin yeni doğduğu zaman nasıl yıkanacağıdır. Çünkü yeni anne ve babalar birçok konuda olduğu gibi bu konuda da tecrübesiz olacaklar. Her ne kadar ilk başlardan aile büyüklerinden yardım alacak olsalar da sonuçta bir gün bunu kendileri yapmak zorunda kalacaklar. Bunun için yazımızdan yeni doğan bebeğinizi yıkamanın püf noktalarını öğrenebilir ve bu süreci çok kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Öncelikle bebeklerin ilk doğdukları zamanlar da çok hassas olduklarını ve çok dikkatli tutulması gerektiğini biliyoruz. Normal hayatta bile küçük oldukları için tutmakta zorlanan anne babaların büyük bir korkusu olmaktadır bebeği yıkamak.

Bebeği Tutuş Şekliniz Önemli

Öncelikle banyo yaptırırken bebeği tutuş şekliniz önemlidir. Tutarken ona zarar vermemeniz gerekir. Bunun için bebeği bir elinizle göğüs hizasından iyice kavramalısınız. Başına çok fazla su dökerek nefesinin kesilmesine sebep olmamak için dikkatli olmalı ve suyu daha çok arkadan vücuduna dökmelisiniz. Bebeğinizi elinizde sırtı size bakacak şekilde çevirerek yıkamanız çok daha iyi olacaktır. Böylece arkası size dönük olduğu için ağzına ya da gözlerine su kaçırma ihtimalini kaldırmış olursunuz. Siz bir yandan yıkarken eşinizden de su dökmesi konusunda yardım alırsanız çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizin şampuanının göz yakmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü böyle bir durumda bebeğinizin canı yanacak ve ağlayacaktır. Yeni doğan bebekler Anne karnında da aylarca sıvı içinde kaldıkları için sudan genelde rahatsız olmamaktadır. Ama tabi ki suyu sevmeyen bebekler de vardır.

Gözüne Su Kaçırmamaya Dikkat Edin

Bebeğinizi yıkarken size kolaylık olması için şimdi bebek yıkama aparatları ve küvetleri vardır. Bu küvetin içinde bebeğin rahat olabilmesi için gerilmiş bir bez bulunmaktadır. Bu beze bebeğinizi yatırdığınızda hem siz hem de bebeğiniz çok rahat bir şekilde yıkanacak ve elinizden düşürme ya da gözüne su kaçması gibi riskler de ortadan kalkacaktır. Bebeğinizi sıcak bir yerde yıkamaya muhakkak dikkat etmeli ve hasta olmaması için üşütmemelisiniz. Yıkayacağınız zaman ortamı önceden ısıtmanızda yarar var. Herkes gibi siz de bu konularda başlarda acemilik çekebilirsiniz. Bu çok normal bir süreçtir. Ama zamanla öğrenecek ve bu işlemi keyifle yapar hale geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir