Yılbaşı Yemeğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yılbaşı Yemeğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yılbaşının bilinen yemeği olan hindiyi yemeden önce gündüzden bazı şeylere dikkat etmeli ve sonrasında şişkinlik, kabızlık gibi durumlar ile karşılaşmamak için önlem almalısınız. Yılbaşında belki de en fazla yapılan şey yemek yemektir. Yemekten sonra tatlılar, mezeler, kuru yemişler derken liste uzar. O günün mutluluğu ile neyi ne kadar yediğimizi bile hatırlamayız çünkü dikkat etmeyiz. Abarttığımızda o günün gecesinde sorun yaşama olasılığımız da yüksektir. Bunlar ile karşılaşmamak için sağlıklı beslenmeli ve yediklerimize yılbaşında dikkat etmeliyiz. Aşırı ve düzensiz bir şekilde beslenme sadece bugün ile değil normal günlerde de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Normalde düzenli beslenen ve az yiyen biri iseniz yılbaşında çok yemek sizi rahatsız edecektir.

Ağır Besinlerden Uzak Durun

Bazı hastalıkları olan kişiler yılbaşında yiyeceği fazla kaçırınca sonrasında bazı mide sorunları yaşayabilirler. Ve bu düzensiz beslenme alışkanlık yaparak sonrasında da devam ederse kilo alımına neden olabilir. Düzenli beslenme sadece bir günde değil hayatımızın her gününde yapılması gereken bir durumdur. Fakat yılbaşı gibi bazı özel günlerde miktar artabilir. Akşam eğer menünüzde hindi pilav varsa ve çok kaçıracağınızı biliyorsanız gün içinde hafif beslenmeye midenizi yormamaya özen göstermelisiniz. Sebze ağırlıklı beslenin ara öğünü meyve ile geçiştirin. Böylece akşama pilavı rahatlıkla yiyebilirsiniz. Pilavı bol salata ile tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Tatlınız Kuru Meyveler Olsun

Bu gecede yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Kuru yemiş bu gecenin vazgeçilmezleridir. Ama bunun yerine kuru meyve tercih edilmesi çok daha faydalı olacak ve şeker ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Yılbaşından sonraki gün bol bol spor yapmalı çeşitli aktivitelerde bulunmalı ve yediklerinizi sindirmelisiniz. Yılın bir gününde çok fazla olmadan yiyecek konusunda abartmak eğer bunun devamını getirmeyeceksiniz çok fazla sorun olmayacaktır. Yılbaşı sonrasında sıvı tüketimini arttırmalısınız. Bol bol su tüketmelisiniz. Fiziksel olarak hareketli olmalı ve o günkü yediklerinizi eritmeye çalışmalısınız. Yeni bir yılın başlangıcında ister evinizde sterseniz dışarda olun yediklerinize mutlaka dikkat edin ve o günün sevinci ile fazla abartmamaya dikkat edin. Yağlı, şekerli gıdalar kalori almanıza neden olurken midenizi rahatsız da edebilir bunun için dikkatli olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir