Bebeğinizin Burun Tıkanıklığını Geçirin

Bebeğinizin Burun Tıkanıklığını Geçirin

Kış mevsimi gelince nezle, grip gibi hastalıklar gün yüzüne çıkıyor. Ve bunlar da burun tıkanıklığına yol açabiliyor. Bebekler bu sorundan dolayı rahat nefes alamadıkları için kendilerini huzursuz hissediyor ve uyku düzenleri doğal olarak bozuluyor. Bu durum anneyi de olumsuz etkilediği için bir an önce çözüm bularak bebeğiniz de siz de rahat edebilirsiniz. Bunun için ilaç kullanmanız gerekmeden doğal yollar ile bu sorunu halledebilirsiniz. Burun tıkanıklığına sebep vermemek için burun mukozasını nemli tutmanız gerekiyor. Bunun için de yeni doğmuş bebeklere bol bol anne sütü verebilir, katı gıdaya geçen çocuklar için de su bolca verilmelidir. Evinizi hava aldırmayı unutmamalısınız. Ayrıca bebeğinizin olduğu odaya su koyarak havanın nemlenmesini ve burun deliklerinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi uyutmadan önce ılık bir su ile banyo yaptırmanız burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

Nemli bir ortamda burun tıkanıklığı daha zor gerçekleşir. Bebeğinizin tıkanan burnunun üzerine ılık bir suya batırıp sıktığınız bezi koyduğunuzda daha rahat nefes alabilecek. Eğer çocuğunuz sümkürecek büyüklükte ise ona bunu önermelisiniz. Bir elinizle bir deliği kapatarak yapmak daha iyi bir sonuç verecektir. Eğer sümük katılaşmışsa çocuğunuza ılık bir duş aldırarak yumuşamasını sağlayın. Eğer çocuğunuz bunu yapamayacak kadar küçük ise anne yardımıyla burnu temizleyen aparattan alıp ona yardımcı olabilirsiniz. Yatma şekli de bu konuda etkilidir. Bebeğinizi başı hafif yukarıda olacak şekilde yatırmalısınız. Başı geriye doğru gittiğinde nefes almakta daha da zorlanacaktır.

Bebeklerde Sıkça Karşılaşılan Bir Sorun

Her bebekte mutlaka karşımıza çıkan bir sorundur. Çünkü bebeklerin burun delikleri çok küçük ve narin olduğu için çok çabuk tıkanır. Bunun için yeni anneler tedirgin olsa da internet sayesinde zamanla bilinçlenmektedirler. Bu sorunu önlemek için bebeğinizin odasını sürekli nemli tutmaya özen gösterin hatta mümkünse kısa bir süre de olsa havalandırmayı ihmal etmeyin. Bol bol emzirin. Eğer bebeğiniz sümküremeyecek kadar küçükse burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Burun içindeki salgı bu aparat sayesinde kolayca dışarı atılacak ve hem size hem de bebeğinize rahat bir nefes aldıracaktır. Üst solunum yollarını tıkayan salgılar ılık bir duş ile akıp gidecektir bunun için yatırmadan önce duş aldırırsanız bebeğiniz çok daha rahat bir uyku çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir