Baharatlar Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Baharatlar Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Baharatlar yemeklerimizin daha da lezzetli olmasını sağlarken doğru kullanıldığında bir yandan zayıflamanıza yardımcı olabilir. Eskiden bugünkü gibi buzdolabı yoktu ve çoğu yiyecek bozuluyordu. Bunların tadının kötü oluşunu gizlemek için kurutulmuş besinler baharatlar kullanılmaktaydı. Günümüzde ise baharatlar daha çok yemeklerimizi tatlandırmak için kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda baharatların zayıflamada da etkili olduğu ortaya konmuştur. Bazı baharatların bu konudaki etkilerine kısaca bir göz atalım. Kimyon baklagillere oldukça yakışan bir baharattır. Yeni doğum yapmış olan anneler kimyonu ısırgan ve anason ile karıştırarak içtiklerinde daha fazla sütleri olacak ve bebekte gaz oluşumunu önleyecek. Bu da hem bebeğin hem de annenin rahat bir uyku uyumasını sağlayacak.

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar

Kırmızıbiber yemekleri tatlandıran her yemeğe yakışan ve herkes tarafından da sevilen bir baharat olduğu gibi zayıflamada da oldukça etkilidir. Yağ yakmayı kolaylaştırmanın yanı sıra metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Kabızlık sorunu olanların çözümü olmaktadır. Bunun yanı sıra basur sorunu olan kişilerin yemesi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Tatlı ihtiyacını azaltan önemli baharatlardan biri de tarçındır. Meyvelerin üzerine dökerek yediğinizde metabolizmanız da daha hızlı çalışacak ve buda kilo kaybetmenizi sağlayacaktır. Kekik denince akla hemen et yemekleri gelmektedir çünkü gerçekte ete çok yakışan bir baharattır. Ege bölgesinde çok fazla olan bu baharat zayıflamaya da yardımcıdır. Kokusu çok güzel olduğu gibi mideyi hafifletici de etkisi de vardır.

Zayıflamak Zor Değil

Karanfil çiğnemek ağız kokusuna iyi geldiği gibi ağzınızda oluşan yaraların da iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca gün içinde birkaç karanfil çiğnemek şeker ihtiyacınızın da azalmasına etki edecek tatlıdan uzak durmanızı sağlayacaktır. Kilo vermek istiyorsanız size önereceğimiz en iyi baharatlardan biri de zerdeçaldır. Metabolizmayı çok iyi çalıştırır. Sindirim sistemini düzenler. Tatlı ihtiyacınızı karşılar. Zayıflamak isteyenler tereddüt etmeden bu baharatı kullanabilir. Zencefil tadının acı olmasından dolayı çok fazla tercih edilmese de aslında soğuk algınlığına birebir olmasının yanı sıra mide ve barsak kontrolü için en etkili baharattır diyebiliriz. En fazla kullandığımız ve etkisi yüksek olan baharatlardan biri de karabiberdir. Yemeklere tat vermesinin yanında çorbanın içine konulduğunda midenizin rahatladığını fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir