Yenidoğan Bebeklerin Uyku Düzeni

Yenidoğan Bebeklerin Uyku Düzeni

Bildiğiniz gibi çoğu kadın hamilelik sürecine girdiğinde endişeli ve huzursuz olabilir. Bunun temel nedeni gerçekten büyük bir sorumluluk altına giriyor olmaları olabilir. Ayrıca bebeklerinin düzeni için de endişe duyabilirler. Peki siz yenidoğan bebeklerin uyku düzeni hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Eğer öncelikli olarak yenidoğanların nerede uyuyacağı hakkında bilgi almak ve bu konuda kafanızdakileri daha oturmuş hale getirmek isterseniz hemen şimdi yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz. Burada aradıklarınızı bulacaksınız.

Yenidoğan Bebekler Beşikte Uyumalı

Çoğu kişi yenidoğan bebeklerini yanlarında ya da koyunlarında uyuturlar. Aslına bakarsanız bu son derece yanlış bir durumdur. En başta bilmelisiniz ki yeni doğmuş bebekler kendi beşiklerinde uyumalıdır. Anne koynunda uyumaları yanlıştır. Kendi beşiklerinde sırt üstü rahat bir şekilde uyumaları gerekir. Biliyorsunuz ki bebekler sırt üstü uyurken başlarını sağa ya da sola yaslarlar. Bunu kendiliğinden yaparlar ve siz kesinlikle bebeğinizin başını düzeltmemelisiniz. Onları rahat bırakmalı ve istedikleri şekilde yatmalarına müsaade etmelisiniz. Peki çocuğunuzu beşikte yatırmaya nasıl alıştırabileceğinizi merak ediyor musunuz? Eğer bebeğim benimle yatmadığı zaman ağlıyor diyorsanız ve onu beşiğe alıştırmak istiyorsanız, kesinlikle yazının devamını incelemelisiniz.

Bebeği Beşiğe Alıştırmanın Yolları

Bebeğinizi beşikte yatmaya alıştırmak istiyorsanız bazı noktalara özen göstermelisiniz. Bilmelisiniz ki bebeğiniz ten kokunuzdan sizi tanır ve sizi ister. Bu nedenle ilk öneri olarak bir çarşafa ten kokunuzu sindirin. Kokunuzun sindiği o çarşafı beşiğe ya da bebeğinizin yatağına serin. Bu sayede bebeğiniz sizin kokunuzu alacak ve böylece beşikte yatmaya alışacak. Bu da çok daha basit bir alışma süreci olmasını sağlayacak. Ayrıca unutmamalısınız ki bebeğiniz ile odanızı 6 ay sonunda ayırmalısınız. İlk 6 ay yeni doğmuş bebekler için çok önemlidir. Sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Bu nedenle söylemeliyiz ki ilk 6 boyunca aynı odada uyumalısınız ancak çocuğunuz kendi beşiğinde uyumalı. Bu sürecin sonunda odalarınızı ayırabilirsiniz. Bebeğiniz ile odanızı ayırdıktan sonra bir süre o uyuyana kadar onun odasında kanepede ya da farklı bir noktada, onun görebileceği yerde uyumalısınız. Böylece o uyuduktan sonra kendini güvende hissedecektir. Bu şekilde bebeğiniz de odasına alışmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir