Uzmanından Havuçlu Kek Tarifi

Uzmanından Havuçlu Kek Tarifi

Kadınlar mutfakta vakit geçirmekten oldukça keyif alıyor. Bazı kadınlar yemek yapmakta daha iyi olsa da bazıları kek börek gibi hamur işleri konusunda çok daha yeteneklidir. Mutfakta geçirilen zaman kadınları rahatlatıyor ve bir nevi terapi gibi geliyor. Bir tarifi pek çok farklı çeşitte uygulayabiliyor ve yeni tatlara imza atabiliyorlar. Kadınlar yemek ve tatlılar konusunda artık o kadar ustalaşmıştır ki tariflere ihtiyaç duymadan yapabildikleri gibi kendi tariflerini bile oluşturabilmektedir. Bilinen birçok kek tarifi vardır. Bunlardan birisi olan ve yeni bir tat olarak karşımıza çıkan ama çok sevilen havuçlu kek hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Siz de bu tarife uyarak evinizde çok güzel bir kek yapıp misafirlerinize ikram edebilir damaklarda hoş bir tat bırakmanın yanı sıra akıllarda da kalabilirsiniz.

Kek Yapmanın Püf Noktaları

Herkes sizden bu tarifi isteyecek bundan emin olabilirsiniz. Havuçlu kek için öncelikle üç adet havuç ihtiyacımız olacaktır. İki yumurta bir bardak şeker bir bardak süt yarım bardak sıvıyağ bir kabartma tozu bir paket vanilya bir tatlı kaşığı tarçın ve alabildiğince un malzemelerimizdir. İsteğe göre dövülmüş fındık ya da ceviz içi de ekleyerek kekinizi çok daha hoş bir tat ile misafirlerinize sunabilirsiniz. Öncelikle havuçlarınızı soyup rendelemek ile işe başlayabilirsiniz. Bunlar bir kenarda beklerken siz de bir yandan yumurtaları kırıp şekeri üzerine ilave ederek köpürene kadar karıştırın. Üzerine sıvıyağı ve sütü ekleyerek tekrar güzelce karıştırın. Sonrasında tarçın kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyerek hamurunuzun kıvam almasını sağlayın. En son olarak da rendelemiş olduğunuz havuçları hamura ekleyerek birkaç kez karıştırın ve kekinizi yapacağınız kalıba güzelce eşit miktarda yayın.

Pişirme Süresine Dikkat Edin

Kalıptan kolay çıkmasını istiyorsanız önceden kalıbınızı yağlayıp un serpin. Önceden ısıtmış olduğunuz fırınınızda yaklaşık yarım saat kekinizi pişirmeniz gerekecektir. Tarçın ve havucun muhteşem buluşması pişerken yaydığı koku ile sizi cezbedecektir. Kekinizin içine biraz dövülmüş ceviz ya da fındık içi de koyarsanız havuca ne kadar yakıştığını göreceksiniz. Bu tarif ile hem sevdiklerinize hem de misafirlerinize unutulmaz bir tat bırakacak ve yaptığınız kek ile herkes tarafından konuşulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.