Sofraların Vazgeçilmezi Zeytinyağlı Yemekler

Sofraların Vazgeçilmezi Zeytinyağlı Yemekler

Türk mutfağının ne kadar zengin olduğunu tüm dünya bilmektedir. Yemeklerimiz her yöreye özgü olup farklılık göstermekte ve hepsinin lezzeti birbirinden güzel olmaktadır. Zeytinyağlı yemekler Ege Bölgesine özgü olmakla birlikte ülkemizin her yerinde sofralarımızı zenginleştirmekte ve hafif yemekler olduğu için kilo problemi de yaşatmamaktadır. Misafirleriniz geleceği zaman mutlaka bir zeytinyağlı yemek yapmak isteyeceksiniz. Çünkü beş çaylarının vazgeçilmezidir. Soğuk da yenebildikleri için herkes tarafından beğenilmektedir. Zeytinyağlı fasulye bu yemekler içinde en çok bilineni ve en çok tercih edilenlerden biridir. Zeytinyağının faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yemeklere uyarlanışı da doğal olarak sağlıklı ve hafif olacaktır. Diyet yapan kişiler de hiç çekinmeden bu yemekleri tercih edebilirler. Çünkü kalorisi oldukça düşüktür.

Zeytinyağlı Fasulye En Bilindik Olanı

Zeytinyağlı fasulyenin yanında en çok bilinen ve herkes tarafından beğenilen bir diğer yemek ise zeytinyağlı dolmadır. Biber dolmalarının taze bir şekilde dalından koparılmış olarak zeytinyağı ile pişirildiğinde ister sıcak isterseniz soğuk şekilde yediğinizde size keyif verecektir. Kadınların özellikle günlerinde vazgeçemediği yiyeceklerdendir zeytinyağlılar. Bölgelere göre yemek çeşitlerimiz de farklılık göstermektedir. Doğuya doğru gidildiğinde çok daha ağır ve etli yemekleri görebileceğiniz gibi batıya doğru geldiğinizde yemekler daha hafiflemekte be Ege’de zeytinyağlılar ilk sırayı almaktadır. Çünkü zeytin en fazla burada üretilmekte sebze yetiştiriciliği en fazla burada yapılmaktadır. Bu nedenle de insanlar her yemeklerinde zeytinyağını kullanmaktadır. Diğer yağlardan çok daha hafif ve sağlıklı olduğu bilinen bu yağ ile hem lezzetli yemekler yapacaksınız hem de kilo alma gibi bir durum ile karşılaşmayacaksınız.

Hem Sağlıklı Hem Hafif

Zeytinyağlı yemeklere verebileceğimiz bir örnek de pırasadır. Bunu dışında özellikle Egelilerin bildiği fasulyenin bir türü olan börülce de zeytinyağlı olarak yapılmakta ve yemeklerde ara sıcak olarak servis edildiği gibi misafirleriniz için de çok iyi bir beş çayı menüsü olacaktır. Sadece yemeklerde değil bu yağı salatalarınızda da kullanarak besin değerini arttırabilirsiniz. Zeytinyağını kahvaltılarda sofranıza koyduğunuzda ekmek banarak da yiyebilirsiniz. Besin değerinin yüksek olması sağlığa faydalı olması yemekleri ağırlaştırmak yerine hafifleştirerek kilo alımını da önlüyor olması yemeklerinizde zeytinyağını kullanmanız için size örnek oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.