İş Hayatı Yoğun Olan Kadınlara Beslenme Önerileri

İş Hayatı Yoğun Olan Kadınlara Beslenme Önerileri

Kadınlar için iş hayatı erkeklere oranla çok daha yoğun ve tempolu olabilmektedir. Çünkü bir çok kadın ev hayatı ile iş hayatı arasında mekik dokuduğu için yoğunluk ve yorgunlukları çok daha fazla olmaktadır. Bir de çocukları varsa bu tempo çok daha hareketli olacağı için yemek düzenlerinde ciddi bir düzensizlik gözlenebilmektedir. Öğün atlama, sağlıksız beslenme, ya da yetersiz sıvı tüketimi gibi durumların yaşanması çok olası bir durumdur. Kadınların iş hayatına girmesiyle birlikte ve iş alanlarının da değişmesi kadınlarda kilo problemlerinin yaşanmasına yol açmıştır. Çünkü yoğun tempo ile çalışıldığı için  öğün atlatıldığı  için sonrasında özellikle geç saatlerde yeme ihtiyacı daha fazla arttığından kadınlarda kilo sorunları da artış göstermeye başlamıştır. Bu gibi sebeplerden dolayı birçok kadın özellikle ilerleyen yaşlarda obezite sorunuyla karşılaşmaktadır. Bunların önüne geçmek için beslenme düzeni oturtulmalı verilen öneriler dikkate alınmalıdır.

Düzenli Beslenmek İçin Neler Yapılabilir?

Gün içinde ne kadar yoğun olsak da mutlaka güne kahvaltı ile başlamayı unutmamak gerekir. Boş vakitlerde atıştırma yapmaktan çok ara öğünde doyurucu bir şeyler yemek gün boyu acıkmanızı geciktirecek ve yeme alışkanlığınıza bir düzen getirecektir. Eğer iş seyahatlerine fazlaca çıkıyorsanız yanınızda mutlaka su ve su içeriği yüksek besinler taşımalısınız. Yemeğe her seferinde salata ile başlamalısınız. Sebze ağırlıklı olarak beslenme sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Kızartmalardan olabildiğince kaçınmalısınız. Bunların yerine haşlama ya da buharda pişmiş besinler tercih edilmelidir. Kadınların büyük çoğunluğu masa başı işlerde çalışmaktalar. Sürekli oturmak da yağ birikimine neden olmakta ve bel, basen bölgesinde yağların toplanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de spor yapacak vakit bulamadığınız için en azından günlük hayatınızda bu yağlardan kurtulmaya bakmalısınız. Örneğin asansör kullanmak yerine merdiven kullanabilirsiniz. Ya da işiniz çok uzak mesafede değilse yürüyerek gidebilirsiniz.

Sağlıklı Olabilmek İçin Yapılacaklar

Kahvaltı kesinlikle atlanmamalı ve güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Tüm besin gruplarından az da olsa yararlanabilmek gerekir. Unlu gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Su tüketimine çok dikkat edilmeli ve iş temposu yoğun olsa dahi mutlaka yanınızda su bulundurulmalı ve her fırsatta su tüketerek günlük en az iki litre su tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.