Hamilelikte Vitamin Kullanmanın Zamanını Öğrenin

Hamilelikte Vitamin Kullanmanın Zamanını Öğrenin

Hamilelikte anne adayının kullanması gereken bazı vitaminler vardır fakat bunların hamileliğin hangi döneminde kullanılması gerektiği iyi bilinmelidir. Aksi halde çocuğa zarar verebilir. Ayrıca hamilelik sürecinde anne adayı hastalanırsa doktor kontrolünde kullanabileceği bazı ilaçlar da vardır. Fakat şu bilinmelidir ki normal hayatta rahatlıkla kullandığınız ilaçları ya da vitaminleri hamilelikte kullanamazsınız. Bazı ilaçlar bebeğe zarar verirken bazıları zarar değil hatta yarar verebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kesinlikle bu süreçte ilaç kullanmamalısınız. Hamilelik sürecinde kullanılması gereken en önemli vitamin folik asittir. Hatta mümkünse hamile kalmayı planladığınızda en az 3 ay öncesinden bu vitamini kullanmaya başlayıp hamilelikten sonra da en az 3 ay devam etmeniz bebeğinizi hastalıklara karşı koruyacak ve sağlığı için olumlu etki yapacaktır.

Doktor Kontrolünde İlaç Kullanımı

Eğer annede iştah sorunu varsa multivitamin kullanımı tavsiye edilebilir. Ama böyle bir durum söz konusu değilse boş yere ilaç alımına hiç gerek yoktur. Kan ilaçları anne adayında kansızlık gibi bir durum görülmese de doğuma kadar kullanılması gereken vitamindir. Çünkü bilindiği üzere doğum sırasında kan kaybı olmaktadır. Bu nedenle doğum sürecine kadar kan ilacı kullanmanız size ve bebeğinize fayda sağlayacaktır. Doğumun ilk aylarında kalsiyum ilaçları da alınabilir ama şart değildir. Bu, daha çok annede kasılmalar, kramplar oluyorsa kullanılır. Bunun dışında almanıza gerek yoktur ama alsanız da bebeğinize bir zararı yoktur. Hamilelik süresinde normal hayatta almış olduğunuz ağrı kesicileri kullanamazsınız.

İlk Aylardan Başlanan Vitaminler

Ağrı kesicilerin birçoğunun bebeğe büyük zararı olabilir. Bunun için çok zorunda kalmadıkça kullanmamak bir kenara, doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanmak zorundasınız. Hamilelik sürecinde annede bulantı, kusma gibi sorunlar çok olmaktadır. Bu eğer çok fazla olursa doktorunuza danışarak ilaç alabilirsiniz. Herkes hamilelik sürecini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmek ister. Bunu vitaminler ile ilk aylardan itibaren desteklerseniz çok daha kolay ve güvenli bir hamilelik süreci geçirmiş olursunuz. Bu dönemde doktorunuzla sürekli irtibat halinde olmalı ve çevrenizdeki kişilerin yönlendirmesi ile bilmediğiniz vitamin ve ilaçları kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. İyi bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için üzerinize düşeni yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir