Fırında Palamut Yapmanın Pratik Tarifi

Fırında Palamut Yapmanın Pratik Tarifi

Öncelikle almış olduğunuz balığı temizlemeniz gerekir. Fakat evde temizlemek istemiyorsanız alışverişinizi temizleyerek veren yerlerden yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kılçığını kullanmak istemiyorsanız bunu da aldığınız yerde çıkartabilirsiniz. Palamut büyük bir balık olduğu için oldukça etli ve yenmesi keyif veren bir balık çeşididir. İsterseniz fırında isterseniz ızgara da isterseniz de kızartarak tüketebilirsiniz. Hem besin değerinden faydalanmak hem de sağlıklı olmasını istiyorsanız fırında yapmanızı tavsiye ederiz çünkü yağda kızarttığınızda hem daha fazla uğraşacaksınız hem de balık kendi yağını salacağı için besin değeri de gitmiş olacak. Izgara fırsatınız da evde pek mümkün olmayacağı için fırında pişirmek hem daha zahmetsiz hem de daha faydalı olacaktır. Size fırında balık pişirmeniz için birkaç tavsiye vereceğiz. Böylece balığınız çok daha lezzetli ve yemesi keyif veren bir hal alacaktır.

Fırında Yapılan Balık Besin Değerini Koruyor

Özellikle palamut gibi büyük balıklar fırında çok daha faydalı ve lezzetli olmaktadır. Aldığınız balıkları isterseniz fırın poşeti ile isterseniz de alüminyum folyaya sararak pişirebilirsiniz. Pişirmeden önce lezzetini arttırmak için içine ve üstüne biraz tereyağı sürmenizi tavsiye ederiz. Halka halka doğramış olduğunuz soğanları ve yine aynı şekilde doğradığınız domates dilimlerini de içine yerleştirdiğinizde tadındaki değişikliği fark edeceksiniz. Her tarafını güzelce tuzlayın. Ve eğer fırın poşetinde yapacaksanız poşetin içine bu şekilde koyun. Sonrasında tadını daha da arttırmak için biraz salça biraz kekik ve su ile bir karışım hazırlayarak bunu balığın üzerine yayın. Aynı işlemi folyo ile de yaparak sarabilirsiniz. Balığınız artık fırına girmek için hazır. Yaklaşık 170 derecelik fırınınızda yarım saatlik bir pişme süresinden sonra enfes balığınız yenmeye hazır olacaktır.

Haftada En Az Bir Kez Balık Tüketin

Balık, içinde bulunan fosfor dolayısıyla çok sağlıklı bir besindir. Ve haftada en az bir kez mutlaka balık tüketilmelidir. Hem kendiniz hem çocuklarınızın sağlığı için bunu aksatmamalısınız. Balığı mevsiminde alarak buzlukta saklayabilir sonrasında isterseniz kullanabilirsiniz. Unutkanlığa çok iyi gelen balık herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besindir. Mevsiminde tüketildiğinde faydası çok daha fazla olacaktır. Ülkemiz balık bakımından çok zengin olduğu için hazır mevsimi de gelmişken bol bol tüketmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir