5 Adımda Balığı Daha Yararlı Hale Getirin

5 Adımda Balığı Daha Yararlı Hale Getirin

Balığın sağlığa birçok faydası olduğunu bilmeyen yoktur. Unutkanlık riskini ciddi oranda azaltması en bilinen özelliği olmasının yanında kötü kolestrolü düşürmekte, kemiklerin ve gözlerin çok daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Özellikle çocuklara küçük yaştan itibaren balık yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Yılın her ayında olmaktan ziyade bazı geçiş dönemlerinde çok daha yaygın olmaktadır. Balık yemek bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine etki ederek hastalıklara karşı sizi dirençli kılmaktadır. Uzmanlara göre haftada en az iki kez balık tüketmenin insan sağlığına ciddi faydaları bulunmaktadır. Balığı doğru bir şekilde tüketmek daha fazla yarar almamızı sağlayacağı için nasıl daha yararlı hale getirebiliriz on a bir göz atalım.

Balık Hakkında Püf Noktaları

Balığı kızartarak yemek bütün vitamininin ölmesine yol açacağı için hiç faydalı değildir. Çünkü kızartılırken ciddi oranda yağ çeker ve bu yüzden besin değeri kaybolduğu gibi aynı zamanda kalorisi de artar. Balıktan daha fazla yarar sağlamak istiyorsanız fırında, ızgarada ya da kendi buharında pişirmeniz çok daha yararlı olacaktır. Pişirirken de çok fazla pişmemesine dikkat etmelisiniz. Biraz sulu kalırsa daha fazla protein alabilirsiniz. Balıkta C vitamini çok az olduğu için salata ile birlikte tüketmek bu vitamini de almanızı sağlayacaktır. Ayrıca balığa limon sıkmak da bu özelliği balığa kazandıracak ve daha faydalı olacaktır. Balıkların kılçığını çoğu kez ayırsak da kılçıklar kalsiyum ve fosfor bakımından çok zengindir. Bunun için özellikle küçük balıkları kılçığıyla tüketmeye özen gösterin. Kemik erimesi gibi bir hastalığınız varsa özellikle sizlere tavsiyemiz balıkları kılçığı ile tüketin.

Balığın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Balığın içinde bulunan vitaminler birçok hastalığa iyi gelmektedir. Göz ve kemik hastalıkları başta olmak üzere kanser, kalp hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Zihin gelişiminde de büyük katkısı olan balığı her fırsatta tüketmekte yarar var. Bilinmeyen bir özellik olarak somon balığının sütünün cildinize iyi geldiğini ve kırışıklıkları zamanla yok ettiğini de söylememiz mümkün. Sayısız faydası olan bu gıdadan olabildiğince yararlanmalı ve özellikle mevsiminde yiyerek vitaminini almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.